Padomi Raksti

30 vienkārši veidi kā palīdzēt mūsu planētai

Vides AizsardzībaLai piedalītos vides aizsardzībā tev nav nepieciešama kaudze naudas, ņemt dalību kādā vides aizsardzības organizācijā vai publiski protestēt pret dabas piesārņošanu.

Tā vietā vari sekot šīm vienkāršajām metodēm, lai palīdzēt saglabāt mūsu planētu. Mēs jau esam sākuši ievērot daudzus no šiem. Pievienojies!

1. Izmanto ekonomiskās spuldzes.

Ja katra māja nomainītu kvēlspuldzes uz fluorescentajām vai LED spuldzēm, tas būtu tas pats, kas noņemt no ceļiem gandrīz miljons automašīnu.

2. Izslēdz savu datoru pa nakti.

Ja katrs izslēgtu savas elektroniskās ierīces, tā vietā, lai atstātu tās miega režīmā, tas ietaupītu 40w dienā.

3. Mazgājot zobus neatstāj tekošu ūdeni.

Droši vien jau esi dzirdējis šo iepriekš, bet vai tu joprojām atstāj ūdeni tekot? Padomā par to – tu var ietaupīt līdz 20 litriem dienā.

4. Printē uz papīra abām pusēm.

Katru gadu mēs izmetam miljoniem tonnu ofisa papīru. Bet ir vienkāršs veids kā sadalīt izdevumus uz pusi – printēt uz papīra no abām pusēm.

5. Nežāvē veļu veļasmašīnā.

Lai izžāvētu veļu izmanto gaisu. Tavi T-krekli kalpos ilgāk un tu ietaupīsi elektrību.

6. Izvēlies pamperus gudri.

Vidēji vecāki izmanto līdz pat 8000 pamperiem līdz mazais ir gatavs doties uz tualeti pats. Tas izveido 1360kg ar atkritumiem katru gadu. Kad izvēlies pamperus , skaties no kā tie ir izgatavoti. Ja tu izvēlies videi draudzīgus pamperus, tas atstās pozitīvu ietekmi uz mūsu planētu.

7. Vienreiz nedēļā ēd veģitāro ēdienu.

Kļūsti par veģitārieti vienreiz nedēļā. Tu ne tikai piedalīsies vides aizsardzībā, bet arī palīdzēsi savam ķermenim būt veselākam. Piemēram, lai izaudzētu 500 gramus liellopa gaļas, tiek patērēti vairāk kā 500 litri ūdens.

8. Mazgā veļu aukstā vai siltā ūdenī nevis karstā.

Tas ietaupīs neiedomājami daudz siltumenerģijas, līdz ar to arī naftu.

9. Lieto mazāk salvetes un papīra dvieļus.

Vidēji katrs cilvēks dienā izlieto līdz pat 6 salvetēm, kas ir līdz pat 2200 gada laikā. Iedomājies, cik tas ir kopā visai populācijai uz mūsu planētas!

10. Nodod stiklu otrreizējai pārstrādei.

Pārstrādāts stikls samazina gaisa piesārņojumu par 20% un ūdens piesārņojumu par 50%. Paiet miljoniem gadu, kamēr nepārstrādāts stikls sadalās.

11. Nodod avīzes, laikrakstus otrreizējai pārstrādei.

Tas izglābs vairāk kā pusmiljonu koku nedēļā. Jā, tu izlasīji pareizi. Nedēļā!

12. Izmanto alternatīvu iesaiņojumu.

Izmanto savu radošumu. Iesaiņo dāvanas vecās kartēs, bērnības ‘šedevros’, drēbēs vai avīzēs. Tādā veidā tu palīdzēsi videi un tavas dāvanas izskatīsies interesantas un unikālas.

13. Nelieto iepakotu ūdeni.

Gandrīz 90% no plastmasas pudelēm nav pārstrādātas. Tās guļ uz zemes. Paiet simtiem gadu līdz plastmasas pudeles sadalās. Apdomā par ūdens filtra iegādi mājās. Tas noteikti ietaupīs gan naudu, gan veselību, gan dos milzīgu ieguldījumu vides aizsardzībā.

14. Samazini vannošanās reizes.

Tā vietā izmanto dušu. Duša patērē divas reizes mazāk ūdens nekā gara, karsta vanna. Un tu ietaupīsi arī enerģiju, kas paredzēta ūdens sildīšanai.

15. Neskalo šķīvjus pirms trauku mazgātāja.

Pirms lietojam trauku mazgājamo mašīnu, parasti skalojam traukus zem tekoša ūdens. Apdomā šo soli! Mēģini notīrīt vairumu ar dakšu. Tas ietaupīs līdz pat 70 litriem katrā reizē un enerģiju ūdens sildīšanai.

16. Ej dušā kopā ar savu partneri.

Tu pamanīsi bonusus, ko dod laika pavadīšana kopā, divvientulībā. Un, pie reizes, izmantosiet divreiz mazāk ūdeni.

17. Īsākas dušas.

Pat, ja tu samazināsi dušas laiku kaut vai par 2 minūtēm, nedēļā tas ietaupīs lielu daudzumu ūdens.

18. Iestādi koku.

Šī ir ļoti būtiska lieta, ko katrs varētu darīt vides aizsardzībai.

19. Izmanto kruīza kontroli savam auto.

Tu samaksāji papildus naudu par šo bonusu. Kāpēc gan to neizmantot? Izmantojot kruīza kontroli tu vari ietaupīt degvielas patēriņu līdz pat 15%.

20. Lietots nenozīmē slikts.

Diez gan bieži lietotu preču veikalos ir pieejamas gandrīz jaunas, mazlietotas preces. It īpaši runājot par lietām, no kurām izaugam – skrituļslidas, velosipēdi, rotaļlietas utt.

21. Pērc vietējo ēdienu.

Tā ir lieliska doma atbalstīt vietējos ražotājus un ekonomiju, ne tā? Ne tikai tas, bet atbalstot vietējo produkciju, tu samazināsi negatīvo ietekmi uz dabu, kas veidojas ēdiena transportēšanā.

22. Iegādājies termosa krūzi nevis lieto siltos dzērienus papīra krūzē.

Tava iemīļotā kafija no termosa garšos daudz labāk un tā būs silta ilgāk. Kā arī, tu dosi savu artavu dabas saudzēšanā, jo patērēsi mazāk papīra izstrādājumu.

23. Izslēdz gaismu.

Vienmēr izslēdz gaismu, ja izej no telpas ilgāk par 10 minūtēm. Tu ietaupīsi gan naudu, gan enerģiju, kā arī spuldzes darba mūžu. Papildus tam, gaiss istabā atvēsināsies.

24. Nodod veco telefonu pārstrādei.

Katru gadu izgāztuvēs tiek atrasti tūkstošiem telefonu. Tie satur toksiskus elementus, kas iekļūst dzīvajās radībās, dabā, augos un ūdenī. Noderīgi būtu atrast piemērotu utilizācijas servisu pirms izmet savu veco elektro-ierīci. Iespējams, pat saņemsi par to nelielu atlīdzību.

25. Izmanto sērkociņus nevis šķiltavas.

Plastmasas šķiltavas tiek nomestas zemē, kad tām beidzas degšķīdums. Tās sadalās ļoti lēni un atstāj negatīvu ietekmi uz dabu no pārpalikušās gāzes, kas atrodas tajās.

26. Dod apģērbiem otru mūžu.

Pa laikam iztīri savu drēbju skapi un noziedo apģērbu, kuru nelieto. Sarkanais krusts un citas labdarības organizācijas būs priecīgas tās saņemt, lai iepriecinātu kādu, kuram tās ļieti noderēs.

27. Pārvietojies izmantojot elektroniskās biļetes.

Iegādājoties biļeti internetā netiek izmantots papīrs un bieži vien – tas ir izdevīgāk.

28. Nelieto plastmasas maisiņus.

Tie bioloģiski nesadalās un agri vai vēlu nokļūst okeānos. Tas izraisa dažādus kaitējumus okeānu un jūru iemītniekiem. Vairākkārt izmantojama pārtikas soma ir lielisks risinājums.

29. Izmanto lādējamās baterijas.

Katru gadu miljardiem bateriju tiek izmestas miskastē un lielākā daļa no tām ir sārmainās. Tās satur cilvēka dzīvībai bīstamus metālus. Tad šie metāli nokļūst zemē un pazemes ūdeņos. Un nav nekāds brīnums – šie dzīvībai bīstamie metāli laika gaitā nokļūst sistēmās, kas mūs apgādā ar ūdeni.

30. Dalies ar savām zināšanām.

Katram vajadzētu zināt kā viņš vai viņa var pielikt savu pirkstu vides saudzēšanai. Dalies ar savām zināšanām!

Atstāj komentāru