Raksti

Pētījums: 20 atkarību veicinošākie ēdieni

Mums katram ir gadījies, ka vakarā uznāk vēlme pēc kāda našķa un noteikti ar to nelepojamies, bet ne vienmēr tā ir mūsu vaina. Atkarību veicinošākie ēdieni pamanās ielavīties mūsu smadzeņu apbalvojuma centros. Zinātnieku grupa no Mičiganas Universitātes izveidojuši sarakstu ar ēdieniem, kas visvairāk veicina atkarību no tiem. Nav nekāds pārsteigums, ka pica ir pirmajā vietā.

Eksperiments, kurš norisinājās divās daļās, kur pirmajā daļā tika aptaujāti 120 studenti un 384 cilvēki otrajā. Pirmās daļas dalībnieki bija vecumā no 18 līdz 23 gadiem un tiem tika parādīta Jēlas Ēdiena Atkarības Skala (YFAS). Skala, kas izgatavota, lai identificētu atkarību no augsta tauku satura un cukurotu ēdienu patērēšanas.

Dalībniekiem tika parādīti attēli ar diviem ēdieniem un jautāts, ar kuru no diviem būtu vislielākās problēmas, kā YFAS testā minēts. Problēmas, kuras dalībnieki nosauca bija: apēst vairāk nekā plānots, grūtības apstāties, svarīgu aktivitāšu pamešana vai palielinātas “tolerances” parādīšanās pret konkrētu ēdienu. Aptauja parādīja, ka no 35 ēdienu variantiem, kas tika prezentēti, tieši tie, kuri satur vairāk tauku un cukura, tikuši atzīti kā ēdieni, kuriem piemīt atkarību izraisošas īpašības.

Otrajā aptaujā, dalībniekiem, kuru vecums sniedzās no 18 līdz 64 gadiem, tika lūgts novērtēt 35 ēdienus pēc Likerta skalas, kurā jānovērtē katrs ēdiens no 1 līdz 7, kur 7 ir visproblemātiskāk.

Tas ir līdzīgi kā narkotiku lietošana. Šie piesātinātie ēdieni izsauc atkarību veicinošas bioloģiskās reakcijas un uzvedības nianses neveselīgi augstās eiforijas dēļ.

Rezultāti nedaudz variēja starp abām pētījuma daļām, bet pica, šokolāde, cepumi un saldējums bija pirmajās piecās vietās abās aptaujās. Šeit ir visi ēdieni, kas tika Top 20 otrā pētījuma rezultātos. (Zinātnieki nonāca pie slēdziena, ka otrais pētījums ir precīzāks un objektīvāks). Rezultāti sarindoti no atkarību veicinošākajiem līdz mazāk veicinošiem.

 1. Pica
 2. Šokolāde
 3. Čipsi
 4. Cepumi
 5. Saldējums
 6. Frī kartupeļi
 7. Siera burgers
 8. Gāzētie dzērieni/Limonādes
 9. Kūka
 10. Siers
 11. Bekons
 12. Cepta vistas gaļa
 13. Smalkmaizītes
 14. Sviesta popkorns
 15. Kukurūzas pārslas
 16. Gumijas “lācīši”
 17. Steiks
 18. Kēksiņi
 19. Rieksti
 20. Olas

Avots: mentalfloss.com

Atstāj komentāru