Citi mākslinieki glezno, citi veido grafisko dizainu. Bet daži mākslinieki tiešām domā ārpus kastes. Smeļoties iedvesmu mazliet no zinātnes, mazliet no ētikas teorijas, māksliniece Hetere Dūvija-Hagborga (Heather Dewey-Hagborg) nāca klajā ar šo absolūti grotesko instalāciju, kas līdzinās ļaunākajam murgam “Stranger Visions” jeb “Svešinieka Vīzijas”. Šis ir absolūti viens no domu rosinošākajiem, zosādu uzdzenošākajiem darbiem kādu būsi redzējis.
Ar pirmo acu skatienu izstāde liekas kā vienkārši kaudze ar baisa paskata cilvēka seju maskām pie sienas. Bet tās nav vienkāršas sejas – tās ir īstu cilvēku sejas, kuras Hetere ir atjaunojusi no cilvēku DNS paraugiem, ko atradusi uz ietves.
Izstādes izveidošanai Hetere ievākusi 108 nanogramus ar DNS no mikrolitra siekalu, 40 nanogramus ar DNS no cilvēka naga, 5 nanogramus ar DNS no cilvēka mata. Un tikai 0,5 nanogrami ir vajadzīgi standarta kriminālistikas analīzei.
“Tu vari vienkārši atstāt savus medicīniskos datus un vēsturi metro vai uz ielas, kur jebkurš tos var izlasīt,” stāsta Hetere. Piemēram, parasts cilvēks vidēji zaudē 50 matu katru dienu. “Tai būtu jābūt izvēlei vai tu dalies ar savu informāciju un kā tu dalies.”
Viņa ir izveidojusi šo video, lai paskaidrotu kas slēpjas zem šī projekta.
Šī nav zinātniskā fantastika un viņas mērķis nav ļaunprātīgs. Māksliniece cer, ka ar šo projektu spēs cilvēkiem atvērt acis, cik patiesībā ievainojams ir cilvēku privātums.
Svešinieku Vīzijas ir veidots ar mērķi pacelt jautājumus par privātumu un uzraudzību. Daudzi, kas redzējuši šos darbus ir nobažījušies. Viņi prāto, kas būtu ja nomestu zemē izsmēķi vai košļājamo gumiju? Ja nu tas bija mans mats un dēļ tā mana seja atrodas galerijā pie sienas?
Līdzās šī projekta izstādei Hetere reklamē izsmidzināmu līdzekli, kas saucas “Invisible” jeb “Neredzams”. Līdzīgi kā roku dezinfekcijas līdzeklis, šis izsmidzināmais līdzeklis novērš iespēju, ka šie nanogrami ar DNS varētu pēc cilvēka palikt. Viņa cer, ka kādu dienu šādi līdzekļi būs pieejami veikalu plauktos blakus jau ierastām saimniecības precēm.
Vai tev liekas, ka nākotnē mūs sagaida šādi produkti?
Kas jūs esat?
Kā jūs sauc?

Kur jūs esat tagad?

Vai jūs zināt, ka jūsu sejas ir mākslas galerijā?

Kā tas liktu tev justies?

Vai tu esi gatavs padomāt divreiz par sava DNS atstāšanu aiz sevis?
Tas varētu būt arī tu…
DNS kriminālistikā ir ļoti noderīgs, lai izmeklētu notikuma vietas, bet vai māksliniekam? Kā mākslinieces darbi liek tev justies? Spied LIKE un DALIES ar šo rakstu Facebook!
Atstāj komentāru