Padomi Raksti

13 pazīmes, kas ļauj pamanīt narcistisku personību, kura apdraud tavu prieku

Narcisa pazīmesVairums cilvēku domā, ka narciss ir vienkārši kāds egoistisks un ignorants cilvēks. Ja kādreiz ir gadījies tādā iemīlēties, tad saproti, cik tas var būt sāpīgi. Diemžēl, šie cilvēki ne vienmēr ir tik uzkrītoši kā sākumā varētu domāt. Mēs visi līdz kādai zināmai robežai esam narcistiskas personības, bet pataloģiski narcisi spēj atstāt visai negatīvas sekas uz ikdienas dzīvi un attiecībām.

Ja tu centies pierādīt savu vērtību, visticamāk piesaistīsi narcistiskus cilvēkus. Citiem vārdiem – tu vienkārši nenojaut, ka esi attiecībās ar narcisu. Viņu sliktais raksturs nav īstermiņa. Vislabākais veids kā no šādām attiecībām izkļūt sākas ar apjaušanu un turpinās ar atbildības uzņemšanos par savām izvēlēm un iemācīšanos sevi pietiekami novērtēt, lai aizietu.

Turpinājumā 13 pazīmes, kas tev palīdzēs pamanīt narcisu, pirms tas nodarījis pāri.

1. Viņš jūtas pārāks pār tevi.

Narcisisms ir ego izpausme. Galvenais narcisisma indikators ir nevēlēšanās ļaut savam neīstajam, augstprātīgajam ego nolaisties uz zemes un dzīvot autentiski. Tieši otrādi, narciss dzīvo fantāzijās par neiedomājamu veiksmi, ietekmi, izskatu un pat ideālu mīlestību.

Patiesība ir tāda, ka viņi ir ļoti nedroši un ļoti grūti pieņem savas neveiksmes vai lietas, kas ir kaut nedaudz mazāk kā perfektas. Narcisi vienmēr mēģinās atstāt iespaidu uz citiem, sevi parādīt kā superzvaigzni un izturēties pārāk pār citiem. Tātad, viņi uzskata, ka viņu viedoklis ir pārāks pār tavu. Bet tas, ko viņi patiesi tur augstā vērtē ir tava uzmanība, ko tie grib vairāk par visu.

2. Viņi bieži pārkāpj noteikumus un robežas.

Narcisi izbauda, ja tiek sveikā cauri pārkāpjot noteikumus vai sociālās normas. Viņi dievina, ja ir izņēmums kādam noteikumam. Bieži lauž solījumus un norunas, kas ir obligātas. Viņi ignorē tavas domas, jūtas, vērtības un personisko telpu. Viņi neizrāda žēlastību un drīzāk vaino tevi par to, ka tu viņu acīs neesi respektabls.

 

Viņiem nav cieņas pret tavām robežām. Katru reizi, kad tu saki nē vai nostādi robežu, ko nedrīkst pārkāpt, tas ir tikai jauns izaicinājums. Viņi pārsvarā ir ļoti stūrgalvīgi un ienīst, ja tiem saka, ko darīt.

3. Spēcīga vēlme pēc apjūsmošanas un novērtējuma.

Viņi bieži sagaida pakalpojumus no citiem. Tajā pašā laikā, neko nedomā dot pretī, jo uzskata, ka izpalīdzēšana tiem jau ir tava privilēģija. Viņi tic, ka ir tik īpaši un unikāli, ka viņus saprast spēj tikai un vienīgi tik pat augsta statusa cilvēki kā viņi. Un, ja tu nedomā tāpat, tu neesi īpašs.

Viņi bieži kļūst skaudīgi par citu veiksmi un sasniegumiem, kā arī tic, ka pārējiem skauž viņējie. Līdz ar to viņi bieži jūtas, ka ir kaut ko izdarījuši labāk un nepamatoti nesaņem pārējo atzinību.

Bieži novērojama kaislību un drāmas meklēšana. Ja to nesaņem, tad viņi sabožas un kļūst pārmetoši, ka nedalāt vienas un tās pašas sajūtas. Šis ir signāls, ka tieši vai netieši, bet jūs neesat īpašs vai tik labs kā viņš.

4. Emocionāla vardarbība

Viņi nedod iespēju piedalīties dialogā un tev rada grūtības paust savu viedokli un sajūtas. Un, kad tev tomēr izdodas kaut ko pateikt un tas nesaskan ar narcisa viedokli, tevi palabos vai noraidīs tevis sacīto. Viņi bieži publiski tevi kritizē, nosoda vai izsmej.

Komunikācija ar viņu ir kā nebeidzamas sarunu sērijas, kur tu izpaud savu viedokli un viņi momentā tam uzbrūk. Viņi vienkārši nevar atslābināties, jo negrib pieļaut, ka viņi uz brīdi varētu nebūt kontrolē par visu, ieskaitot tevi. Šeit pieslēdzas emocionālā vardarbība. Viņi sāk sagrozīt tavas domas un realitātes uzskatus. It īpaši, kad paši tic, ka ir intelektuāli pārāki un gudrāki.

5. Viņi spēj būt harizmātiski un pavedinoši.

Kad tu viņiem interesē, viņi spēj tev likt justies īpašam un vajadzīgam. Bet, līdz ko tie sāk zaudēt interesi par tevi, viņi, visticamāk, jau ir dabūjuši to, ko grib vai viņiem kļuvis garlaicīgi un tevi atmetīs sekundes laikā.

Daudzi narcisi ar prieku provocē tevī negatīvas emocijas, lai pārņemtu kontroli, justos pārāki, liktu tev būt nedrošam un bez balansa dzīvē. Tie mirklī var aiziet, ja tavi uzskati atšķiras vai nespēj izpildīt viņu iedomas par tevi. Tie kļūst ļoti izaicinoši un parasti atbild ar cīņu vai aiziešanu.

6. Prasmīgi manipulatori.

Tie izmanto citus, lai piepildītu savas pārāk augstu nostādītās vēlmes vai piesegtu savas nepilnības. Tie pat mēdz pieņemt lēmumus citu vietā, lai tie kalpotu par labu viņu vēlmēm. Vēl viens variants kā viņi manipulē ir caur vainas apziņu. Viņi nozog tavas emocijas. Piemēram, piemin kādu labu lietu, ko darījuši tavā labā un pārmet, ka tu to nespēj novērtēt, tādā veidā pabarojot savas nepamatoti augstās ego vēlmes.

Viņi bieži sauks tevi par traku un lēnām centīsies pārliecināt, ka tā tiešām arī ir. Viņi tevi apvainos, lai radītu neizpratni un apjukumu, kas liks nojaukt ticību sev un tavas spējas apjaust to, kas ir īsts un labs tev.

7. Bailes par to, ko citi domā par viņiem.

Cilvēki ar narcistisku personību ir ļoti jūtīgi pret kritiku. Vajadzība nosargāt savu milzīgo, bet trauslo ego, ir radījusi aizsardzības sistēmu, kas ļoti viegli var tikt aktivizēta. Ja tu izdarīsi kaut ko, kas nav viņiem pa prātam, tas nozīmē, ka tu esi pret viņu vai nesaproti.

Viņi bieži cenšas atstāt iespaidu uz citiem ar savu ārieni. Šis, tā sauktais trofejas sindroms, liek tiem izmantot cilvēkus, statusu vai naudu, lai izskatītos labi visos veidos.

8. Atbildības neuzņemšanās par savu rīcību.

Narcisi vaino visus, izņemot sevi. Tie ir slīpēti ar atrunām par to, kāpēc viņi nav vainīgi pie savām kļūdām. Tie nepieņem, ka viņi paši veido savu pieredzi. Viņi uzskata, ka viņu attieksme vai darbības tiek stimulētas no nesadzijušām brūcēm, tāpēc viņi mēģina sāpes zemapziņā slāpēt ar emocionālu pāri darīšanu citiem.

9. Nepiemēroti partneri.

Tu pamanīsi, ka tiklīdz beigsi barot viņu ego, kļūsi reāls un aizrādīsi par viņu slikto uzvedību, tie ātri jūs pametīs. Tas notiek tāpēc, ka narcisi nekad nevērtēs citu jūtas augstāk par savām.

Turklāt, ļoti liels pašapziņas piepildījums rodas no apziņas, ka viņi ir iepatikušies vēl kādam, izņemot jau esošo partneri. Tas izskaidro to kāpēc narcisu attiecības ir kā nebeidzams aplis. Uzticība viņiem ir riskanta, jo tie vienkārši pārmetīs savas attiecības uz nākamo, kas viņus apbrīnos.

10. Tavs darbs nav viņus glābt vai labot.

Šie grandiozie cilvēki, kas jūtas pārāki pār citiem, visticamāk nemeklēs glābiņu. Drīzāk tie turēs naidu uz visu pasauli, kas agrāk vai vēlāk izraisīs dziļu vēlmi pēc novērtējuma un novedīs pie meklējumiem, kur piepildīt savu ego. Narcisi negrib atklāt savu patieso būtību, kas ir būtisks solis, lai labotu savu raksturu. Diemžēl, viņi nav atvērti pārmaiņām.

11. Tavu vājību meklēšana.

Tavas personiskā nedrošības vai grūtības, kas tevi nomāc, citreiz varētu nelikties nekas traks, bet narciss to izmantos, lai radītu spriedzi. Līdz ko viņš apjauš, kas tev ir svarīgs, sāks to izmantot pret tevi.

Tas, ko viņi cenšas pateikt starp rindiņām varētu būt kaut kas šāds: “Es neesmu slikts, nepareizs vai problēma, bet tu gan esi.”

12. Savu vājību slēpšana.

Kamēr viņi cenšas projecēt un noturēt šo neīsto personību, šī nepārtrauktā sevis mānīšana neļauj sasniegt apziņas sajūtu. Par cik neīstais “Es” ir perfekts, daudz jūtu nākas apspiest.

Narcisi nejūt tādas emocijas kā ievainojamība, empātija un līdzjūtība vai tikai ļoti seklā līmenī. Tie pārklāj tās jūtas ar dusmām, nosodījumu, manipulēšanu un citu noniecināšanu. Dziļi sirdī viņi saprot, ka kaut kas nav kārtībā, bet, diemžēl, nespēj izjust empātiju pret citu cilvēku jūtām. Tā vietā viņi tās sajūta nospiež dziļi sevī, jo viņi nevar atļauties tās izrādīt – pretējā gadījumā viņu ego un identitāte tiktu apdraudēta.

Tipiski, dusmu uzplūdu iemesli ir dziļi noglabāto sajūtu, kā ievainojamība, pienākšana virspusei. Tajā brīdī viņi izlaiž dusmas un trauksmi, lai neviens netiktu klāt šīm sajūtām un neapdraudētu viņu vareno tēlu.

13. Viņi nostāda faktu, ka zina visu.

Galu galā, viņi visu zin labāk kā jebkurš cits un nebaidās to izrādīt. No viņiem pat var sagaidīt, ka centīsies strīdēties, izglītot un informēt par jebkuru tēmu, kuru kāds varētu ierosināt. Viņi pavisam noteikti nebaidās no pretargumentu paušanas un iespējām tev iemācīt par savu domāšanas veidu, turklāt, vienmēr centīsies pārliecināties, ka esi uztvēris viņa ideju par labāko.

 

Atstāj komentāru